Zložme ružové okuliare

Autor: Branislav Skrečko | 19.3.2012 o 6:41 | Karma článku: 17,48 | Prečítané:  1274x

Dá sa tomu veriť? Je možné veriť tomu, čo sa tvrdí o Ficovi, jeho vláde a o pravici? Všetci hovoria o tom, ako sa Fico zmenil. Neútočí na svojich politických oponentov, neútočí na novinárov. Dokonca ich, na rozdiel od minulosti, pustil do volebnej centrály Smeru. Politológ Samuel Abrahám to v TA3 označil za znak toho, že sa Fico „poučil“ zo svojich chýb. Denník SME si pochvaľuje, že im Fico poskytol už tretí rozhovor v priebehu jedného týždňa. Celkovo pôsobí Fico akosi príjemnejšie, a vyzerá to tak, že to mnohých teší.

 

Na druhej strane, mnohí si myslia, že nasledujúce štyri roky budú pre Fica zničujúce. Už sa nebude môcť na nikoho vyhovárať. Už nemá koaličného partnera ako SNS a HZDS, na ktorých by mohol zvaliť všetku špinu. Už nemôže bezhlavo míňať, pretože kasa je prázdna. Dodržiavanie rozpočtu mu prikazuje už aj EÚ! Navyše, pravica sa za štyri roky „zrevitalizuje“ a v roku 2016 oslabeného Fica už určite porazí. Už len "prežiť" tie ďalšie štyri roky...

Nemáte pocit, že si tu niekto nasadil ružové okuliare?

Najprv k tej Ficovej „premene“. Stručne povedané, Fico sa nezmenil. Chápem, že by si to mnohí priali, ale nie je tomu tak. Predvádza len to čo vie najlepšie – politiku. A robí to tak dobre, že mu uverili aj niektorí z analytikov a pravicových voličov.

Prečo je teda teraz taký milý a prívetivý? Pretože nie je hlúpy. On vie, že ak bude vo vláde sám, tak bude zároveň zodpovedný za všetko zlé čo sa udeje. Preto je taký milý k novinárom, pretože potrebuje vystupovať ako zmierlivý líder. Preto je taký milý ku svojim politickým oponentom, pretože by niektorého z nich chcel do koalície. Preto tak razantne vyhlasuje, že opozícia dostane všetky kontrolné orgány – aby sa mohol neskôr vyhovárať, že však opozícia mala možnosť všetko kontrolovať. (Po dôkaz nemusíme loviť hlboko v pamäti. Počas svojej predošlej vlády sa neustále vyhováral na to, že ÚVO riadi nominant SMK, čiže opozičník). Preto s takým nadšením hovorí o koalícii ako kontrolnom prvku v politike. Preto hovorí o okrúhlom stole, ku ktorému chce zavolať všetkých významných predstaviteľov našej spoločnosti – aby mohol povedať, že nepopulárne opatrenia, ktoré ho čakajú, boli kolektívne rozhodnutia, a nie len jeho.

Samozrejme, nemusí mu to všetko výjsť, ale treba uznať, že vynaliezavosť mu nie je cudzia. Fico sa nezmenil... zmenil sa iba jeho marketing. A podľa mňa si nájde aj svojho obetného baránka. Všetky jeho kroky k tomu teraz smerujú.

A teraz k tomu míňaniu. Vraj už nebude môcť tak rozhadzovať, lebo kasa je prázdna. A o PPP projektoch ste už počuli?

Naozaj veríme tomu, že ho ďalšie štyri roky zničia? O všetkých nepriaznivých situáciách, z ktorých sa nakoniec šikovne vyvliekol a otočil na svoj prospech či neprospech svojich oponentov, by sa dala napísať kniha (SNS a HZDS by vedeli rozprávať), takže to len zhrniem: Po roku 2008 finančná kríza, recesia a narastajúca nezamestnanosť zatriasla s popularitou nejednej vlády v Európe či Amerike. Fico však v roku 2010 dostal ešte viac hlasov ako v roku 2006! (35 % oproti 29 %) Fico za posledné roky dokázal, že je neskutočne vynaliezavý (a že až príliš dobre pozná slovenskú dušu...).

A k tej revitalizácii pravice... Ak niečo pravica počas rokov 2006 až 2010 dokázala, tak to, že je neskutočne strnulá. Nebyť vzniku SAS, tak by sa žiaden „zázrak“ v roku 2010 nekonal. SDKÚ neprešla vtedy žiadnou zmenou, a je otázne, nakoľko sa zmení dnes (odstúpenie Dzurindu je iba nutný začiatok). V KDH dnes vedie Lipšic svoj márny boj rovnako neúspešne ako ho viedol za prvej ficovej vlády. A MOST? Bugár proste zmenil tričko. Žiadna revitalizácia sa na strane pravice neudiala, a je veľmi otázne, nakoľko sa udeje dnes.

Zložme preto ružové okuliare a uvedomme si, že ak chce pravica v roku 2016 zvíťaziť, tak má pred sebou ešte náročnú cestu, ktorú jej Fico nijak neuľahčí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Nejaké nové miliardy pre Erdogana by sa mali nájsť

Ešte jedna hystéria má predpoklady vypáliť aj škaredšie než v 2015.


Už ste čítali?